ساقی نامه

    

    "می خواستم یه دفعه دیگه امتحان کنم... یک بار برای همیشه. یک کتاب جالب دیشب خوندم به اسم پشت پرده های حرمسرا. در باره زنهای شرقیه... تو نمی دونی این زن های شرقی چقدر خانم، چقدر خونگرم و از همه مهمتر چقدر کم توقع و وفادارن... بعدم دیدم امروز هوا خیلی آفتابی و رمانتیکه این کتابو گذاشتم تو پالتوم گفتم مزاحمتون بشم... ".

    متنی که خواندید قسمتی بود از یکی از طنز نوشته های وودی آلن کارگردان و بازیگر معروف هالیوود. شخصی به اسم کوگل ماس که در زندگی زناشویی اش دچار مشکل شده و دیگر از زن خپل و گنده دماغش دافنه خسته شده و البته جلسات روانکاوی هم دردی از او دوا نکرده است به جادوگری به اسم پرسکی پناه می برد. جادوگر کمدی دارد که هر کس با یک کتاب وارد آن شود جزء یکی از شخصیت های اون کتاب می شود و به نوعی وارد داستان میشود.

    من نمی دانم پادشاهان کدام یک از دیگر کشورهای شرقی صاحب حرمسرا به شکلی که در ایران بوده است بوده اند، اما به هر حال چیزی که پیداست آوازه حرمسراهای شرقی و در رأس آنها ایران آفاق را در نوردیده و حسن شهرتی عظیم فراهم آورده است. چنانکه به گفته شاردن: (عظمت ایرانیان در حرمسراهایشان تجلی پیدا میکند!)(۱) و این لکه ننگی تاریخی هم بر زن ایرانی تحمیل می کند و هم بر مرد ایرانی. مردی که با اتخاذ صدها همسر و همخوابه معلوم نیست به کدامین قانون طبیعت اقتدا میکرده و زنی که نهایت همتش در اجتناب از شرایط موجود نقشه و طرح ریزی برای قتل شاه بوده است. آنهم به دلیل فشار ج.ن.س.ی که به دلیل ملاقات اندکی که با شاه داشته (مثلا سالی یک بار) بر وی مستولی می شده است. زنان شاه عباس را چهارصد تا پانصد گفته اند(۲) پس طبیعی است که شاه فرصت پرداختن به همه را نداشته است.  "زنان حرم باطنا به خون شاه تشنه بودند و تون تاب و کناس و بقال و قاطرچی و ساربان را بر شاه ترجیح میدادند و به جهت زوال دولت شاه نذرها میکردند تا مگر به شوهری رسند..."(۳)

(۱).جواهرالاخبار ص ۱۹۱.

(۲).تاریخ عالم آرای صفوی ص ۴۹۴-۴۹۵

(۳).رستم التاریخ.محمد هاشم آصف

این نوشته در پست بعدی ادامه دارد...


برچسب‌ها: مقاله
+ نوشته شده در  شنبه هفتم آذر ۱۳۸۸ساعت 21:29  توسط فرهاد  |